| Object Number | N7206 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Description | Literary text fragment. Inanna's Descent. (ETCSL 1.04.01, CDLI Composite: Q000343). 7 lines. Joins with N7210. |
| Height | 4.6 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 2.4 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P280940 - CDLI Number | N7210 - Associated Object Number | N 7206 + N 7210 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
