Samurai Face Guard
Model
Doll
49-30-1.20C
From: Japan
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 49-30-1.20C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Period | 20th Century |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Silk | Paint |
| Description | Model of a samurai face guard from a Boy's Day Festival display. |
| Height | 7.5 cm |
| Width | 5 cm |
| Depth | 4 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Masaru Harada via the Martin School, 1949 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




