| Object Number | N7471 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Inanna B ('Decad no. 04'). (ETCSL 4.07.02, CDLI Composite: Q000623). Obverse 4 lines. |
| Height | 4 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Thickness | 2.4 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P281200 - CDLI Number | N 7471 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
