| Object Number | N7301 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Instructions of Shuruppak. (ETCSL 5.06.01, CDLI Composite: Q000782). 5 lines. |
| Height | 2.5 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P281034 - CDLI Number | N 7301 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
