Carved Head
97-563-1146B
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Washington Boro | Witmer's Farm
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1146B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Washington Boro | Witmer's Farm |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Description | Carved head. Stone. "Susquehannock, original in the Dauphin Co. Historical Society Coll., Harrisburg, Pa. Published in Kelker, History of Dauphin Co, Pa." J.W. Notation on cardboard attached to head, says: found in gravel near Middletown, Lanc. Co. Pa. F.G. Galbraith, Bainbridge, Lanc. Co. Pa. 1879-80 #1056. |
| Length | 3.3 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1146B - Old Museum Number | 5495 - ANSP Number | 1056 - Other Number | 189 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


