| Object Number | N6974 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Enki’s Journey to Nippur ('Decad no. 07'). (ETCSL 1.01.04, CDLI Composite: Q000335). |
| Height | 2.9 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P280722 - CDLI Number | N 6974 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
