Celt
97-563-11079
From: Scandinavia | Denmark
Curatorial Section: European
| Object Number | 97-563-11079 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | Scandinavia | Denmark |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 5000-1700 BCE |
| Section | European |
| Materials | Stone |
| Description | Dark grey and brown; pecked and smoothed. |
| Length | 6.1 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Thickness | 2.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-11079 - Old Museum Number | 29701 uncertain - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


