Chisel
53-54-96
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-96 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Light color. Solid bone. Broken butt. Rounded bit. Ground on all surfaces with diagonal scractches. 1 rounded, other sharp edges. |
| Length | 3.9 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 249 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.