Point
53-54-328
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-328 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B, Lower level, depth 21" |
| Period | Old Town II |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Fragment of whittled bone, half of barb? |
| Height | 0.8 cm |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 46 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.