Model
Adze
E1978
From: Egypt | Upper Egypt | Thebes (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E1978 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Upper Egypt | Thebes (Egypt) |
| Locus | Foundation deposit of the Ramesseum |
| Period | New Kingdom | Eighteenth Dynasty |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Iconography | Adze |
| Description | Model Adze, wood, with handle |
| Length | 22.8 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Depth | 1.4 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account, 1896 |
| Other Number | ES1978 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




