| Object Number | N5402 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Proverbs Collection 02. (ETCSL 6.01.02, CDLI Composite: Q000796). School; 6 lines. Joins with N5667, N5694. |
| Height | 7.5 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Thickness | 1.6 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P279676 - CDLI Number | N5667, N5694 - Associated Object Number | N 5402 + N 5667 + N 5694 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
