Point
97-563-6343
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Pricetown
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-6343 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Pricetown |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartzite |
| Technique | Chipped |
| Description | Quartzite; triangular blade; tips of shoulders broken; short stem, expanding on one side; straight base. |
| Length | 3 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-6343 - Old Museum Number | 15240 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


