| Object Number | N6126 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language | Akkadian Language |
| Description | Literary text fragment. Enlil and Ninlil. (ETCSL 1.02.01, CDLI Composite: Q000336). School; 7 lines. |
| Height | 4.7 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P279999 - CDLI Number | N 6126 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
