Pendant
35-17-12
From: Costa Rica | Guanacaste
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-17-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chorotegan |
| Provenience | Costa Rica | Guanacaste |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Greenstone. Modified oval in human form; features incised, legs indicated by bifurcation. Bi-conical drilling near middle of side replaces perforation broken away at top. |
| Length | 3.016 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Thickness | 1.111 cm |
| Credit Line | Exchange with Jorge Lines, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

