Bowl
P361A
From: Borneo | Dutch West Borneo | Mendalam River
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P361A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kayan |
| Provenience | Borneo | Dutch West Borneo | Mendalam River |
| Section | Oceanian |
| Materials | Coconut Shell | Plant Fiber | Glass |
| Description | Small. Wuit mish -cocoanut calabash (calalash?). Coconut shell bowl with a string of beads strung through a perforation. Beads are black, white, red and blue. |
| Height | 7 cm |
| Width | 13.3 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
| Other Number | 25 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




