| Object Number | N5875 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Letter from Ur-saga to a King; Letter from. (ETCSL 3.03.01; ETCSL 3.03.02, CDLI Composite: Q000573, Q000574). School; 6x5 lines. See CDLI for transliteration info. |
| Height | 5.8 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P279882 - CDLI Number | N 5875 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
