Celt
63-1-4
From: Cyprus | Kourion | Sotira Teppes
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 63-1-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Sotira Teppes |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Floor II, House 35 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Andesite |
| Description | slightly convex faces, straight sides converging to the butt which is broad and rounded, cuttting edge straight, surface ground but slightly damaged at the butt, made of amdesite. |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 1.8 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, 1963 |
| Other Number | 304 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



