Atlatl
40609A
From: United States of America | Florida | Collier County | Key Marco
Curatorial Section: American
| Object Number | 40609A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Calusa |
| Provenience | United States of America | Florida | Collier County | Key Marco |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | 700-1560 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Iconography | Rabbit |
| Description | Single holed atlatl. Highly finished and decorated. Spur and curved in for of West Indian rabbit "thumping." Handle end turned down in graceful volute like "Mayan" specimen. |
| Length | 43.8 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 3.4 cm |
| Credit Line | William Pepper Florida Expedition, Frank H. Cushing; subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 484 - Cushing Catalogue Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




