Blank
97-563-5527
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Bucks County | Doylestown | Delaware River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5527 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Bucks County | Doylestown | Delaware River |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Technique | Chipped |
| Description | Argillaceous material; weathered; oval; one (flat) face only partially flaked; more recent breakage along upper edge of one face. |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 6.1 cm |
| Thickness | 2.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5527 - Old Museum Number | 13896 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


