Cup
29-102-831
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-102-831 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | CN IV, tomb 227, Class A and Class D |
| Period | Early Bronze Age | Early Iron Age |
| Date Made | 1300-1100 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Small flat base, ovoid-shaped body, high wide neck with an outturned rim; a small loop handle connects the base of the neck with the shoulder. Reddish brown ware with a cream-colored slip on the exterior. Oren: “Cup. Reddish-brown ware, cream slip.” |
| Height | 12 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Outside Diameter | 7.2 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 26-10-468 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




