| Object Number | N3783 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Proverbs Collection 03. (ETCSL 6.01.03, CDLI Composite: Q000145, Q000797). MB lentil-type.. See CDLI for transliteration info. Joins with N5031. |
| Height | 6.4 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P231745 - CDLI Number | N5031 - Associated Object Number | N 3783 + N 5031 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
