| Object Number | N3528 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Lugalbanda and Mountain Cave. (ETCSL 1.08.02.01, CDLI Composite: Q000367). Joins with N7428. |
| Height | 3 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 2.9 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P281160 - CDLI Number | N7428 - Associated Object Number | N 3528 + N 7428 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
