| Object Number | N3415 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Literary text fragment. Ninurta A. (ETCSL 4.27.01, CDLI Composite: Q000720). 10x5 lines. Joins with N7700. |
| Height | 5.4 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Thickness | 3.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P278450 - CDLI Number | N7700 - Associated Object Number | N 3415 + N 7700 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
