Platter
P337B
From: Borneo | Sarawak | Baram River
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P337B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kayan |
| Provenience | Borneo | Sarawak | Baram River |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Plant Fiber |
| Description | Wit. Wood. Shallow bowl with a flat base. Carving on one side in geometric designs and a channel carved on the opposite side. Plant fiber cord inserted through loop on underside. |
| Height | 7.3 cm |
| Length | 40.5 cm |
| Width | 23.5 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




