| Object Number | N2647 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Two Scribes. (ETCSL 5.04.01, CDLI Composite: Q000767). Joins with N3087. |
| Height | 5.5 cm |
| Width | 5 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P277726 - CDLI Number | N3087 - Associated Object Number | N 2647 + N 3087 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
