| Object Number | N2639 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Farmer’s instructions. (ETCSL 5.06.03, CDLI Composite: Q000784). 6 lines. Joins with N2778, N2781, and N6627. |
| Height | 8.1 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P277719 - CDLI Number | N2778, N2781, N6627 - Associated Object Number | N 2639 + N 2778 + N 2781 + N 6627 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
