| Object Number | N5112 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Proverbs Collection 05 ?; Proverbs from Ni. (ETCSL 6.01.05, ETCSL 6.02.01, CDLI Composite: Q000799 ?,Q000821). School; 9x1 lines. |
| Height | 8.3 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Thickness | 2.9 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P279579 - CDLI Number | N 5112 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
