| Object Number | N4972 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Lipit-Ishtar B ('Tetrad no. 1'). (ETCSL 2.05.05.02, ETCSL 2.05.08.01, CDLI Composite: Q000482, Q000499). School; Obverse Enlil-bani A; Reverse: Lipit-Eshtar B. See CDLI for transliteration info. |
| Height | 5.8 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Thickness | 2.6 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P279551 - CDLI Number | N 4972 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
