Bone Fragment
69-16-566
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-566 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N4.2, W9.9 - periphery of hearth |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Badly weathered, described by the excavator as "gnawed." Use unknown, but looks something like a chewed-up projectile point. |
| Length | 8 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.