| Object Number | N4805 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Proverbs Collection 02. (ETCSL 6.01.02, CDLI Composite: Q000796). School exercise; 5x3 lines. |
| Height | 4.2 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P279501 - CDLI Number | N 4805 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
