| Object Number | N4671 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text, lentil. Lipit-Ishtar B ('Tetrad no. 1'). (ETCSL 2.05.05.02, CDLI Composite: Q000482). [ ] i//3?-sa-a[g//2? ] [ ] e-#i-ak-[ ] [ ] si [ ]. See CDLI for transliteration info. |
| Height | 3.7 cm |
| Width | 3 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P231091 - CDLI Number | N 4671 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
