| Object Number | B14957 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Soapstone |
| Description | CBS Register: fragment of soapstone vase with incised decoration, diamond shaped. No U. number. |
| Height | 3 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 1.1 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




