Corn Cobs
29-27-23
From: Utah | Forbidden Canyon | Navajo Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-27-23 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Utah | Forbidden Canyon | Navajo Reservation |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Locus | Cliff-house in side canyon of Forbidden Canyon |
| Section | American |
| Materials | Corn Cob |
| Description | Four dried corn cobs and corn cob fragments with kernels missing. Tied together with string. |
| Height | 4 cm |
| Length | 17 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Texas and Southwest Expedition; J. A. Mason, et. al. 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
