| Object Number | N4362 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Edubba B. (ETCSL 5.01.02, CDLI Composite: Q000755). |
| Height | 3.6 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P279221 - CDLI Number | N 4362 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
