Stirrup Spout Vessel
68-5-2
From: Peru | Peru, North Coast
Curatorial Section: American
| Object Number | 68-5-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Moche |
| Provenience | Peru | Peru, North Coast |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Canine |
| Description | Canine Figure, Sitting. Red clay vessel. White helmet painted on head. Sitting with legs crossed. Forelegs serve as arms. Shirt painted on 1/2 of shirt is white and other red with white dots. Band of red with white dots encircles waist. Red tail on back. There is a curved handle (stirrup spout) on back connecting head and tail. There is an opening in the handle. |
| Height | 22 cm |
| Width | 18 cm |
| Outside Diameter | 21.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Windsor Hall Galleries, 1968 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




