| Object Number | N1499 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Proverbs from Nippur. (ETCSL 6.02.01, CDLI Composite: Q000821). School exercise; 5x3 lines. Joins with N6116. |
| Height | 8.4 cm |
| Width | 6 cm |
| Thickness | 2.8 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P276636 - CDLI Number | N6116 - Associated Object Number | N 1499 + N 6116 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
