Musical Scraper
97-84-2295A
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: New Mexico | San Juan Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-2295A |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Pueblo | Tewa (Culture) |
| Provenience | New Mexico | San Juan Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | c.1900 |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Iconography | Bird |
| Description | Notched with bird on end; sides with incised serpentine line ending in arrowhead. |
| Length | 34.5 cm |
| Width | 3.49 cm |
| Depth | 2.38 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-2295A - Old Museum Number | 17145 - ANSP Number | II 755 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



