Splinter
49-25-438
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-438 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | C2E 12-18" |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Sawed to a point |
| Length | 3.2 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 68 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.