Pyxis
MS4868A
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4868A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Attic |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Manufacture Location | Attica |
| Period | Archaic Greek Period |
| Date Made | 540-500 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Black Figure |
| Iconography | Deities | Warrior | Inscription | Winged Man |
| Description | Nicosthenic pyxis. Chalice; Foot and a large part of wall and rim restored in plaster. On wall a conclave of deities, male and female, ca. 13 preserved. Notable are a double winged female at left; a standing figure facing left with round shield and helmet; at extreme right a nude male winged figure flying off toward right. Below picture and two zones: ivy and below it rays. |
| Height | 15 cm |
| Outside Diameter | 18.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


