Keeled Scraper
31-56-2238
From: Palestine | Mugharet el Wad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-56-2238 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Aurignacian |
| Provenience | Palestine | Mugharet el Wad |
| Archaeology Area | Level D2 |
| Locus | Level D 2 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Flint |
| Description | Semi-steep. Pointed. One side used as scraping edge. One edge of dorsal surface also served as scraper. Cortex remaining at apex. |
| Length | 3 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Thickness | 1.8 cm |
| Credit Line | Distribution from the American School of Prehistoric Research; Dorothy Garrod, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



