| Object Number | N3514 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language | Akkadian Language |
| Description | Literary text fragment. Sumerian King List. (ETCSL 2.01.01, CDLI Composite: Q000371). Peterson: Passage with unparalleled antediluvian kinglist. See CDLI for transliteration info. |
| Height | 5.1 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P278542 - CDLI Number | N 3514 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
