| Object Number | N3498 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language | Akkadian Language |
| Description | Literary text fragment. Lipit-Ishtar F. (ETCSL 2.05.05.06, CDLI Composite: Q000486). 11 lines. |
| Height | 4.5 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P278528 - CDLI Number | N 3498 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
