| Object Number | N3462 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language | Akkadian Language |
| Description | Literary text fragment. Ninurta G ?. (ETCSL 4.27.09, CDLI Composite: Q000728 ?). dupl. of KAR no.119; dupl. VAT 10610(Lambert BWL 118ff). |
| Height | 6.2 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Thickness | 2.8 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P278493 - CDLI Number | N 3462 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
