Mask
69-15-6
From: Burkina Faso
Curatorial Section: African
| Object Number | 69-15-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mossi |
| Provenience | Burkina Faso |
| Section | African |
| Materials | Wood | Paint |
| Technique | Carved | Painted |
| Description | In shape of oversize suger scoop; long "handle", long narrow ridge with serrated edge forms nose. 3 open slits form each eye; 3 scratches form each eyebrow. Crudely carved. Faint traces of white paint. |
| Length | 91 cm |
| Width | 17 cm |
| Thickness | 21 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.