Grinding Stone
43-5-41
From: United States of America | Virginia | Northampton County | Delmarva Peninsula
Curatorial Section: American
| Object Number | 43-5-41 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Virginia | Northampton County | Delmarva Peninsula |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Locus | Eastern Shore |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Technique | Ground |
| Description | Sandstone. One flat face. |
| Length | 10.16 cm |
| Width | 8.89 cm |
| Thickness | 3.81 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Daniel Sutherland Davidson, 1943 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.