| Object Number | N2788 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Enlil A ('Decad no. 05'). (ETCSL 4.05.01, CDLI Composite: Q000619). |
| Height | 3.6 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 2.4 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P277855 - CDLI Number | N 2788 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
