| Object Number | E1543 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Naqada |
| Locus | Gr1206 |
| Period | Egyptian Predynastic Period |
| Date Made | 5000-3000 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Red polished ware. Ovoid shaped body; short neck; wide, flat rim; spout slanting slightly upwards from shoulder. |
| Height | 17.5 cm |
| Length | 15.9 cm |
| Outside Diameter | 12 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account; William Flinders Petrie, 1895 |
| Other Number | ES 1543 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




