| Object Number | N2626 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Edubba B. (ETCSL 5.01.02, CDLI Composite: Q000755). |
| Height | 4.7 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Thickness | 2.8 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P277706 - CDLI Number | N 2626 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
