Mortar
40201A
From: United States of America | Florida | Collier County | Marco Island | Key Marco
Curatorial Section: American
| Object Number | 40201A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Calusa |
| Provenience | United States of America | Florida | Collier County | Marco Island | Key Marco |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Small crushing bowl with pestle. Slightly flat bottomed, perforated at rim for addition. |
| Height | 4.7 cm |
| Width | 9.6 cm |
| Depth | 9.4 cm |
| Credit Line | William Pepper Florida Expedition, Frank H. Cushing; subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 76 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



