Basket
NA8182
From: Washington (U. S. State) | Oregon | Columbia River
Curatorial Section: American
| Object Number | NA8182 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Wasco |
| Provenience | Washington (U. S. State) | Oregon | Columbia River |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Twine | Corn Husk |
| Technique | Basketry |
| Description | Soft, "frog dance". |
| Height | 21 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 16 cm |
| Depth | 20 cm |
| Credit Line | Purchased from Henry K. Deisher, 1918 |
| Other Number | 250 (Deisher #) - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




